Aktuálně

Ohlédnutí za měsícem ÚNOR

První únorový týden jsme si povídali o ptáčcích. V pondělí si Majka připravila pro děti nakrájené mrkve a jablíčka. Kdo chtěl, mohl je navléct na nit. Po kroužku a písničce Bude zima, bude mráz, jsme těmito řetězy nazdobili pár stromečků v okolí hájenky. K řetězu jsme přidali i pár lojových koulí, aby měli ptáčci v zimě co zobat 🙂 V úterý jsme si zahráli honičku Na vrabce a hlídače a v pátek děti, jako vrabci, skákaly přes překážky a tvořily hnízda z ořezaných větví. Odpoledne si děti mohly vytvořit svého ptáčka z papíru.

Další týden jsme se vydaly do pohádky. Tedy spíše do říše pohádek, jelikož každý den čekala na děti jiná pohádka a občas i dvě během dne.

V pondělí se z dětí staly herci a zahrály si pohádku O velké řepě. A odpoledne jsme s Pejskem a kočičkou zkusili upéct dort. A než takový dort vychladne, dá se udělat spousta věcí. Třeba si vyrobit kočku z papíru, vymalovat si pejska a kočičku a nebo udělat misku z plastelíny. A nakonec dort byl. A moc dobrý. Barunka totiž slavila páté narozeniny 🙂 V úterý nás čekala pohádka O koblížkovi. S koblížkem jsme si zacvičili a pak zahráli hru Koblížek a liška. Koblížek byl malý míček, který honila liška – větší míč. Míče se mohly po kroužku pouze předávat z ruky do ruky, a tak to bylo občas dost napínavé. A jak to nakonec skončilo? I naše liška koblížka snědla. Ve středu byl hračkový den, na který se děti moc těšily. A co hraček se sešlo. Až nám byla hernička malá. Ve čtvrtek si neplavci povídaly a hrály pohádku Boudo budko. A jelikož byl Valentýn, odpoledne se vyráběla srdíčka a přáníčka. A povídalo se o tom, co to asi znamená „srdce z lásky“ a co děti ví o „srdce v lidském těle.“ A nastal pátek. Děti si ještě jednou zopakovaly pohádku Boudo budko, tentokrát s anglickými názvy zvířátek. A odpoledne, po přečtení příběhů o Krtečkovi, si děti mohly vymalovat obrázek krtečka a nalepit mu kalhoty z látky.

Jelikož se blížila oslava Masopustu, pustili jsme se další týden do opakování masopustních básniček, písniček a her. I když občas jsme se ocitli zpět v pohádce. Ale to vůbec nevadilo, protože naše oslava Masopustu měla být přeci pohádková. A tak jsme zavítali za Červenou Karkulkou a zahráli si s ní „slovní řetěz.“ Dítě které bylo na řadě, muselo zopakovat, co do košíčku dali kamarádi a doplnit, co by tam dalo ono. S Karkulkou jsme ještě hledali v herničce barvičky a pak si Karkulku nebo vlka, kdo chtěl, vyrobil z papíru. Zavítali jsme i na zámek za panem králem. Tedy spíš jedno z dětí se proměnilo v krále a honilo toho, kdo mu vzal korunu. A pak nastal pátek a dlouho očekávaná exkurze do hasičské zbrojnice. Dětem se akce moc líbila a ti odvážní i sjely, jak hasiči, po tyči dolů. A to chce odvahu.

Do Masopustu zbývaly čtyři dny, které jsme vyplnili básničkami, hrou na Maso-půst nebo Na radost. A taky jsme tvořili, malovali, uklízeli,objevovali změny v okolí a připravovali vše na oslavu Masopustu. Ve středu se lepily závěsné girlandy a tvořila chrastíka z ruliček od toaletního papíru. A už tu byl čtvrek. Děti se celý den těšily na odpoledne, aby se mohly převléci do svých pohádkových masek. A tak se v zahradě postupně začali objevovat víly, princezny, hmyzáčci, piráti, zvířátka, robot, vodník, čarodějnice a nebo starý dědek se selkou. Doufám, že jste si oslavu Masopustu užili a pochutnali si na koblížcích. My moc děkujeme za donesené dobroty, které děti dojídaly ještě druhý den k svačině a za to, že se nebojíte zapojit a na chvíli se zase proměnit v dítě 🙂

I mimo zahradu hájenky je stále co sledovat. Za hájenkou v bukovém lese se dají objevit naklíčená buková semena, vyrazili jsme už i k lezeckému stromu. A dokonce jsme tam poslední únorový týden nalezli první bledule. Jaro už je za dveřmi a my se moc těšíme, co s sebou přinese březen.

Mohlo by se vám také líbit...