Aktuálně

Ohlédnutí za měsícem leden

Leden nám začal pozvolna. Někdo si prodloužil svátky, někdo stonal a někdo dorazil na Hájenku:) Děti povídaly o dárcích, které dostaly na Štědrý den, o zážitcích z Vánoc a jelikož se blížil svátek Tří králů, připomněli jsme si, jak se králové jmenovali, jaké dary s sebou nesli a naučili jsme se písničku My tři králové jdeme k vám. Kdo chtěl, vyrobil si papírovou korunu a na krále si mohl zahrát. Králové se také kreslili, hrálo se s písničkou na trojice a Majka dětem v pondělí přinesla ukázat kadidlo, které i zapálila a děti si mohly přivonět. Společně s dětmi pak napsala posvěcenou křídou nad dveře zkratky jmen králů a rok, který nastal. Číslo nového roku jsme si zkoušeli napsat prstem do sněhu, starší děti skládaly číselnou řadu od 0 do 9. Uvnitř hájenky si děti mohly vyzkoušet svůj zrak – hledali na papírcích stejné tvary a nebo přiřazovali stín k obrázku. Zkusili jsme taky najít obrázek s nejmenší a největší korunou a seřadit je podle zadání – např. od nejmenší po největší.

Jelikož je letos zima jak má být, užíváme si pobytu venku. Stihli jsme postavit hned několik sněhuláků. Skoro se nám podařila postavit sněžná tvrz. I když v plánu bylo iglů. Z vyhrabaného sněhu u hájenky vznikl tunel. Nakreslili jsme několik obrázků a cestiček do sněhu. V přírodě jsme hledali stopy zvířat. Zašli jsme ke krmelci. Vydali jsme se podívat i na rybník. Našli jsme nové místo, kam rádi chodíme jezdit na „pekáčích“(lopatách, kluzácích). Na místo se můžete vydat i vy. Naleznete ho v „ďolíčku“ – vykácený les vpravo od cesty, když jedete na hájenku. Když se mez dobře ujezdí a přes noc zmrzne, děti se promění v lachtany a tuleně a mez sjíždí po břiše.

V kroužku jsme si opakovali dny v týdnu, měsíce a naučili jsme se básničku o měsíci lednu a o čepici. S Luckou se děti ve středu v kroužku vítají anglickou písničkou a „cvičí“ dle anglických povelů. Majka děti naučila hru na sochaře. Zahráli jsme si také hru Kuba řekl a nebo na Popcorn. Pro zahřátí přišla na řadu i písnička Hlava, ramena, kolena, palce. A zkusili jsme hru „Pravda nebo lež“ aneb co děláme v zimě. Pokud byl výrok pravdivý, děti udělaly předem domluvený pohyb(např. mávat rukama), pokud to pravda nebyla, děti pohyb neudělaly.

Nezapomínáme ani na tvoření. Děti stále baví skládat obrázky ze žahlovacích korálků. Ale rády si vytvoří i něco jiného. Adéla s dětmi lepila sněhuláky z roliček od toaletního papíru. Sněhuláky jsme taky zkusili slepit z papíru. A využili jsme je k počítání knoflíků. Kdo chtěl, mohl si udělat zasněžený obrázek a nebo obrázek ptáčka z otisku ruky. Využili jsme též geometrických tvarů k skládání obrázků a odstřižky k tvoření sněhuláků a vloček.

V lednu jsme oslavili několikery narozeniny a vydali se též do divadla. Tentokrát na pohádku Lucky Luke.

Mohlo by se vám také líbit...