Klub pro rodiče s dětmi (od 1,5 roku)

Benefice_13_75_

Omlouváme se Všem, ale z důvodu nařízení vlády o shromažďování a stávající epidemiologické situaci v kraji se KLUBÍK po dobu nouzového stavu NEBUDE KONAT.

Aktivity na doma:

BŘEZEN JE MĚSÍCEM KNIH a tak oprášíme staré známé pohádky a možná i pár nových 🙂

Kouzelnými vrátky, pospěš s námi do pohádky.                                                                           Všichni už se na nás ptají. Tak už pojď, ať nečekají!

Nápady na 4. březnový týden aneb O jarním sluníčku

 1. Pohádku nenajdete v knize, ale zde na tomto odkaze.
 2. Zkuste doma najít vše, co je žluté jako sluníčko. Z žlutých věcí vytvořte na zemi sluníčko. Sluníčko si můžete venku nakreslit do písku/hlíny nebo ho vyskládat na zem z šišek, klacíků nebo kamínků.
 3. Naučte se písničku Vozilo se na jaře. Noty naleznete zde . Písničku si můžete poslechnout zde.
 4. Naučte se nějakou z jarních básniček.
 5. Vytvořte si sluníčkový zápich do květináče. Potřebovat budete žlutý papír, lepidlo, nůžky a špejle. Na barvený papír si předkreslete 2x kruh. Ze zbytku papíru nastříhejte různě dlouhé proužky. Jeden kruh potřete po obvodu lepidlem a přikládejte na něj proužky papíru. Natřete si prostředek kruhu, kam položíte špejli. Druhý kruh si natřete celý lepidlem a přiložte na kruh se špejlí. Hotovému sluníčku můžete nakreslit oči, nos a pusu.

6. Udělejte si vycházku do okolí a hledejte znaky jara. Napomoci Vám může tento seznam.

7. Vytáhněte ven povozy (koloběžky, kola, odrážedla) a projeďte se venku.

Nápady na 3. březnový týden aneb O Palečkovi

 1. Tentokrát se ale nebude jednat o tradiční pohádku od Boženy Němcoví, ale o pohádku Paleček od Františka Hrubína.
 2. Naučte se některou básničku o prstech.
 3. Povídejte si o tom, kdo všechno s vámi doma bydlí. Vytáhněte album a prohlídněte si fotky.
 4. Zkuste koulet místo hráškem míčem. Sedněte si naproti sobě a kutálejte míč. Během kutálení si můžete říkat: „Jednou já, jednu ty, máme míček kulatý. A ten míček kulatý, koulím já a kulíš ty.“ Se starším dítětem můžete zkusit kutálení s několika míčky najednou.
 5. Zkuste prohnat mouchy. Nakreslete si na papír spoustu much, papír pak rozstříhejte, aby každá moucha byla na jednom papírku. Najděte doma plácačku nebo si jednoduchou vyrobte.  Obrázky much rozprostřete po prostoru/zemi. Ať dítě zkusí plácačkou mouchu odehnat. Prudším švihem by se papír s mouchou měl posunout. Takže mouchu uletí.
 6. Zazpívejte si písničku Muzikantská rodina. Text najdete u básniček. A písničku si můžete doprovodit na různé hudební nástroje, co najdete doma 🙂
 7. Vyzkoušejte sluch. Domluvte se s dítětem, že mu zahrajete na různé „kuchyňské“ hudební nástroje. Jestli pak dítě pozná, na co jste hráli?
 8. Udělejte si obrázek vaší rodiny. Každý ze členů rodiny si natře ruku jinou barvou a obtiskne ji na papír. Je na vás, zda ruce budou od největší po nejmenší jako zde, nebo vedle sebe.
 9. Vydejte se ve ven a zkuste najít nějaké první kytičky. Pokud jich bude víc, jednu si utrhněte a potěšte s ní někoho blízkého.

Nápady na 2. březnový týden aneb Boudo, budko, kdo v tobě bydlí?

 1. Převyprávějte si pohádku o Boudě, budce. Kdo ji nezná může si ji, trochu netradičně, poslechnout. Odkaz zde.
 2. Postavte si doma budku pro zvířátka. Může být malá z kostek, z krabice, co doma najdete a nebo velká pro samotné dítě (třeba z dek přehozených přes menší stůl).
 3. Zkuste doma najít různá zvířátka, ať už plastová, dřevěná nebo plyšová a povídejte si o tom, kde které zvířátko bydlí.
 4. Zvířátka můžete porovnávat, řadit od největšího po nejmenší nebo třídit podle toho, kde žijí. Můžete jim vytvořit z toho, co doma máte, jejich „přirozené“ prostředí.
 5. Se zvířátky si můžete zahrát na schovávanou. Začít můžete třeba s třemi zvířátky. Ukážete je dítěti a pak je přikryjete šátkem. Do šátku ukryjete jedno zvířátko a úkolem dítěte je přijít na to, které zvířátko se „schovalo“.
 6. Na tvoření si tentokrát připravte temperové barvičky, čtvrtku a starší vidličku. Společně s dítětem vystřihněte kruh, to bude hlava medvěda. Do středu kruhu nanesete trochu hnědé temperové barvy. Dítě vidličkou barvu roztírá do stran. Jak by takový medvěd mohl nakonec vypadá? Třeba nějak takto🙂
 7. Naučte se  nějakou z básniček nebo si zatančete s písničkou. Opět jsem přidala i jednu hru.
 8. Zahrajte si s dítětem/dětmi  stolní hru s domečky. Pokud nemáte tiskárnu, vytvořte si jednodušší kreslenou verzi. Zabavíte se u toho hned dvakrát. Pravidla hry si upravte dle vašich potřeb.
 9. Při pobytu v lese zkuste postavit domeček z toho, co kolem sebe najdete. Třeba se vám podaří i nějakého tvora zahlédnout nebo najít nějaké stopy zvířat.

Nápady na 1. březnový týden aneb Budulínku, dej mi hrášku

 1. Převyprávějte si pohádku o Budulínkovi, kdo ji nezná, najde ji třeba zde.                            Nebo si převyprávějte pohádku podle  obrázků.
 2. Zahrajte si pohádku s loutkami z vařeček (postup výroby naleznete zde)
 3. Dejte do pytlíčků různé věci, např. hrách, rýži, kaštany, šišky, kostky stavebnice,….Pozná dítě podle hmatu, co je uvnitř pytlíčku? Nemáte pytlíčky? Nevadí. Každý určitě doma najde nějaké liché ponožky:)
 4. Smíchejte hrášek např. s čočkou a zkuste je nechat dítě přebírat, přesypávat, přenášet na lžíci, lžičce.
 5. Nemáte hrášek. Nevadí!  Najděte si nějaké papíry a zmačkejte je do kuliček. A určitě pak vymyslíte spoustu aktivit, co s nimi 🙂
 6. Hrášek je zelený a kulatý, hledejte, co je doma zeleného/kulatého.
 7. Pusťte se do klíčení hrášku a sledujte jak roste. Nikdy jste to nezkoušeli? Mrkněte sem nebo sem.
 8. Kudy liška nesla Budulínka? – udělejte si doma nebo venku překážkovou dráhu z toho, co najdete.
 9. Naučte se nějakou z básniček o lišce a nebo si zazpívejte písničku. Nějaké návrhy a jednu hru jsem Vám sepsala.
 10. Vytvořte si svůj hudební nástroj.

Kdy:

KAŽDÝ ČTVRTEK OD 9:00 DO 11:00

Program:

Klub probíhá na přírodní zahradě s herními prvky. Program je vždy spojený s pohybovými aktivitami, říkadly, poznáním přírody, tvořením, malou vycházkou do okolí.

Děti se také v rámci klubu seznamují  s domácími zvířaty, které na Hájence chováme. Dozví se, jak o ně pečujeme, mohou si je pohladit.

Klub probíhá paralelně s programem lesní mateřské školky. Rodiče a děti navštěvující klub mají možnost vidět, jak lesní mateřská školka prakticky funguje. Seznámí se se základními principy fungování lesní mateřské školky. Starší děti mají možnost po seznámení se s prostředím přejít k docházce do lesní mateřské školky.

Klubík se koná za každého počasí pokud se sejdou minimálně 3 účastníci (3 děti s rodiči). Prosíme, přihlašte se  NEJPOZDĚJI do úterního ODPOLEDNE (16:00). Pokud by jste se chtěli přihlásit po 16 h. NEZAPISUJTE SE DO TABULKY, ale pošlete SMS průvodci klubíku.

Případné omluvy při nemožnosti se účastnit, např. kvůli náhlému onemocnění, zasílejte v průběhu čtvrtečního rána do 8h  formou SMS na tel. průvodce.

Cena:

– jednorázový vstup… 80,- Kč
– přenosná permanentka s 5-ti vstupy… 350,- s platností 2 měsíce (např. 12.9. – 12.11.)

Program vede: 

Martina Janečková (tel. č. 732 763 207)

Doprava na Klubík a zpět autobusem MHD č. 5
Z Jihlavy:

z Masarykova náměsí-zastávka U sklípku 8:10, Chlumova 8:12… ve Zborné 8:26
Do Jihlavy:
ze Zborné 11:40… na Masarykově náměstí horním je v 11:56

http://www.dpmj.cz/autob/5/INDEXLIN.HTM
http://jizdnirady.idnes.cz/jihlava/zjr/