Aktuálně

OHLÉDNUTÍ ZA MĚSÍCEM PROSINEC 2020

Prosinec je pro děti kouzelný měsíc. Děti se těší na Štědrý den a s ním nadílku pod vánočním stromečkem. A tak jsme se snažili čekání trošičku zpřehlednit. Každý den na děti čekalo zapálení svíčky/svíček na adventním věnci, andělská pohádka a zavěšení andílka na provázek nad stolem a nalepení ozdobičky na vánoční stromeček, který děti společně namalovaly na konci listopadu. Seznámili jsme se i s několika adventními zvyky.

Vzpomněli jsme sv. Barborku, pověst o ní a zvyk trhání třešňových větviček. Větviček jsme utrhli hned několik, ale zda nám do Štědrého dne rozkvetly, zjistíme až se vrátíme. Pro jistotu jsme si rozkvetlé „barborky“ namalovali.

Připomněli jsme si také sv. Mikuláše a jeho příběh. Ten si děti mohly i prožít při dramatizaci příběhu. Během týdne si děti zopakovaly různé mikulášské písničky. V kroužku děti zkoušely popsat jak takový anděl, či čert asi vypadá. Pavlínka děti dokonce proměnila v hodné čerty, a tak si děti mohly zahrát hru „Z pekla-do pekla“, čertí honičku s ocásky a procvičit mluvidla. O čertech se děti naučily i novou básničku.

O andělech si děti zazpívaly několik písniček. Zahrály si hru na „zvonícího anděla“. Z papíru si vyrobily svého anděla, kterého si různě dozdobily. Andílky jsme si vyrobili i z papírových kapesníků a zavěsili.

A jelikož advent je vlastně příprava na Vánoce, očekávání narození Ježíška, čekali nás další týdny těšením se na Vánoce. Eliška se s dětmi pustila do výroby betléma. Bylo potřeba udělat lucerničky, nalepit vatu na tělíčka oveček, vymalovat ovečkám hlavy, vymalovat plot a vyrobit anděly. A garáž se nám proměnila v chlév s ovečkami. Děti si zde zahrály i příběh o narození Ježíška a příchodu tří králů. A že jim to slušelo.

Nově se děti seznámily s koledou Nad horama vyšla hvězda. Písničku děti doprovodily na hudební nástroje. V kroužku si k písničce přidaly pohyb s vystřiženou hvězdičkou. Hvězdy posloužily i ke hře. Různě po zahradě byly nakreslené hvězdy a děti se mezi nimi při zpěvu pohybovaly. Jakmile ale písnička skončila, bylo potřeba najít volnou hvězdu a stoupnout si na ni. Jiná hra spočívala v tom, kolik „hvězd“ tvoří kometu. Jakmile se řeklo číslo, děti měly utvořit skupinky o daném počtu.

K tvoření jsme si často pouštěli různé koledy. A nejlepší je poslouchat koledy, když se peče. Děti si s Eliškou upekly vánočku, s Romčou linecké cukroví a s Pavlínkou „pekly“ z plastelíny. Dobrá, ta není jedlá, ale zato při tvoření nemizí jako např. linecké těsto. Pavlínka si s dětmi ještě zahrála hru na procvičení paměti: „Maminka na Vánoce připravila…“ První doplnil nějaký pokrm, další zopakoval, co řekli před ním a přidal nějaký vlastní.

Jedním z témat prosince bylo rozvoj zrakové paměti. A tak na děti čekalo hned několik her. Jedno odpoledne si Pavlínka pro děti přichystala spoustu předmětů, které nějak souvisely s Vánocemi. Úkolem dětí bylo, dané předměty si zapamatovat. Ze 14 předmětů se děti zapamatovaly dohromady 12 předmětů. Postupně pak každý zkusil očima vybrat jeden předmět a ostatním ho popsat. Starším se to dařilo dobře, u mladších bylo potřeba doplňujících otázek, ale zvládl to každý. S pěti předměty jsme si pak zahráli i Kimovu hru, aneb Co zmizelo? Kromě předmětů Pavlínka pro děti připravila i obrázkovou štafetu. Tu hrály děti ve dvojicích. Jeden z dvojice poskládat za sebe tři různé vánoční obrázky, druhý si je měl zapamatovat a poskládat pak obrázky stejně.

Eliška pro změnu pro děti připravila velké vánoční puzzle. Děti si vytáhly jeden dílek a měly pak najít děti, které měly stejný obrázek a společně ho složit. Další aktivitou bylo hledání stejných papírových ozdob na vánočním stromečku. Ty si pak děti vymalovaly a stromeček dozdobily.

Maruška dětem donesla ukázat několik papírových betlémů. A nejen ukázat. Využila ho ke hře „Najdi…“. Vždy popsala nějakou postavu, nebo věc nacházející se v betlému a určené dítě ji mělo najít. To děti velice bavilo. Martina zase ráno v kroužku dětem přiblížila, proč se Marie s Josefem museli vydat na cestu. Měli dojít do Betléma, aby byli spočítáni. A tak každý spočítal, kolik obyvatel bydlí u nich v domečku. Svůj betlém zkusily děti i nakreslit.

Eliška děti seznámila se zvykem lití olova. Nejdříve bylo potřeba najít, dle nápovědy, na zahradě olověné penízky. Poté se penízek položil na lžíci a zkusili jsme, zda se roztaví nad svíčkou. Jelikož se dlouho nic nedělo, zkusili jsme druhý penízek roztavit v kuchyni nad plotýnkou. Tam to šlo rychleji. A co nám olovo vy věštilo? Vyšli nám rovné čáry, které prý znamenají klidný a spokojený život. Tak snad olovo nelže a my se můžeme těšit na klidný rok 2021 😊

Z dalších zvyků děti věděly o krájení jablíčka. Tak jsme si to vyzkoušeli. A byla tam hvězdička. Za pomoci obrázků jsme si popsali další zvyky. Pak si děti mohly zkusit hod bačkorkou – zda ve školce ještě zůstanou nebo se vydají do školy/do světa. Zkusili jsme si také poslat lodičky. Děti sledovaly lodičky, dokud nedohořela poslední z nich.

I v prosinci jsme si užívali pobytu venku. Několik dní bylo i krásně bílo a tak se sáňkovalo. A když sníh slezl, vypravili jsme se na Šacberk. Omrkli jsme i vánoční stromeček u hřiště a chvíli si zde pohráli. Nejvíce času jsme ale strávili v lese. Cestou do lesa si děti třeba zahráli na „Sběr vánočních stromků“ – děti se rozdělily na tři skupiny. V lese byly označené tři stromy čísly 1-3. Jednalo se o štafetu, kdy první vyběhl, dotkl se stromů v daném pořadí a co nejrychleji se musel vrátit k své skupině a předat „babu“. Takto se postupně prostřídala celá skupina. Anebo jsme nasbírali větve na vánoční slavnost. A také jsem navštívili krmelec donesli něco pro zvířátka.

A nezapomněli jsme ani na sousedy. Děti, s Pavlínkou, vytvořily krásná zasněžená přáníčka a s Martinou připravily směs do pečeného čaje. Poslední den školky jsme dárečky roznesli. Tam kde nám otevřeli, jsme s dětmi zazpívali písničku Pásli ovce valaši a předali dárečky. A ani my jsme nepřišli zkrátka. Od jedněch sousedů jsme dostali velkou čokoládu a další sousedka nám donesla na hájenku krabičku cukroví. Po obědě jsme si tak dali malý zákusek.

Doufáme, že i vy jste měli krásný Advent a vánoční svátky a do nového roku vám přejeme jen to dobré

                   za všechny z Hájenky

                                                     Martina

Mohlo by se vám také líbit...