Aktuálně

Ohlédnutí za měsícem listopad

Na začátku listopadu jsme si připomenuli Památku zesnulých. Eliška pro děti připravila dušičkový rituál, při kterém děti vzpomínaly na ty, kteří už mezi námi nejsou. Lucka dětem povídala o tom, jak se slaví Halloween v Anglii, dlabala se dýně a děti si tvořily své malé dýně zdobené barevnými semínky.

 V dalším týdnu jsme se věnovali svatému Martinovi. V kroužku jsme zpívali písničku o svatém Martinovi, povídali jsme si o jeho životě a jeho skutcích a zahráli si na koníky. Děti si mohly vymalovat obrázek sv. Martina a žebráka a nebo si udělat zimní obrázek se sv. Martinem. A jelikož v Jihlavě, na náměstí, Martin rozdává penízky, využili jsme papírových penízků k počítání do pěti a k pravo-levé orientaci. Jemnou motoriku děti procvičily při   navlékání hřívy papírovým koníkům. Staré pořekadlo praví, že na sv. Martina kouřívá se z komína – a tak děti mohly zkusit dokreslit ke komínům kouř.

 A co dělat v listopadu, než si hrát s listy a povídat si o stromech. Pověděli jsme si básničku o listopadu, zjistili z jakých částí se skládá strom, rozdělili jsme si stromy na listnaté a jehličnaté a hledali je v přírodě. V lese jsme narazili na spoustu pařezů, a zkoušeli jsme, kolik dětí se, na který pařez, vydá.

 Jitka dětem přinesla kartičky „pexetrio“ stromů. A tak se hledali trojice obrázků. Lucka z listů vystřihala geometrické tvary, z kterých si pak děti mohly nalepit svůj obrázek auta, domečku, víly, či co je napadlo. S Eliškou si děti zahrály na listonoše – každý dostal obálku, kterou si pokreslil a pak do ní nasbíral různé listy z lesa. Listonoše si děti nakonec i společně vytvořily.

Zima se nám neodkladně blíží. Ráno jsme mohli občas narazit na zamrzlé louže nebo najít led na sudu s dešťovou vodou. S mrazem se hlásily i první vločky. A tak jsme si, další týden, povídali, jak to mají v zimě některá zvířátka. Naučili jsme se básničku Dvě veverky, zahráli jsme si na Veverku Čiperku. A jelikož ta má moc ráda oříšky, použili jsme je k plnění úkolů. Veverky a ježky si děti mohly i vymalovat a přidělat na klacíky. S Eliškou si děti vyrobily ježečky z brambor. S Martinou si děti zahrály hru na ježka, co ztratil své boty a nebo hoňku s básničkou Tiše děti ježek spí.

Ve čtvtek 23.11. přijeli manželé Kuncovi se zvířátky, a kromě slíbeného ježečka, s sebou přivezli ukázat netopýra a hlavně různé dravce a sovy. Většinu zvířátek jsme si mohli i pohladit a jejich povídání bylo plné informací o životě těchto tvorů. Odpoledne si děti mohly vyrobit netopýra z ruličky od toaletního papíru a nebo si něco vymodelovat z modelíny.

Do konce týdne bylo velkým úkolem nařezat ze dřeva kulánky, které budou sloužit jako ozdoby na stromeček na Masarykově náměstí. Děti se pily nebojí, a tak jim šla práce pěkně od ruky. Kulánky se pak zdobily, provrtávaly a navlékaly. K tomu se malovaly šišky a Eliška s dětmi přivazovala na klacík stužky.

Posledním týdnem se nesla písnička Bude zima, bude mráz. Povídali jsme si o tom, kteří ptáci na zimu odlétají, vlaštovky jsme dokreslili na dráty a ptáčkům nasypali zobání do krmítka. Obhlédli jsme, zda se zasňěžuje na Šacberku, objevili poslední obr bedle a tvořili ozdobičky na stomeček, abychom ho v pátek 1.12. mohli ozdobit.

Tak jako každý měsíc, i v listopadu se děti vydaly do divadla. Tentokrát na pohádku Sávitrí. Pohádka byla pojatá jako stínové divadlo. A moc vydařená.

Mohlo by se vám také líbit...