Aktuálně

Ohlédnutí za měsícem leden

První dny jsme si povídali o zážitcích z Vánoc, zazpívali jsme si koledy a připomenuli si příběh o příchodu tří králů. O třech králích jsme si zazpívali písničku, vytvořili loutky na prst a udělali koruny. V pátek Jitka s dětmi malovala ohňostroje, které byly krásně barevné. A jelikož byl i sníh, povídali jsme si i o něm a z papíru vytvořili sněhuláka. Děti si samy vystřihly tři koule a sněhuláka nalepily na papír a dozdobily.

Druhý lednový týden jsme si povídali o zimním oblečení, jednotlivá slova jsme vytleskávali, s Eliškou pak mohly děti  nakresleného panáčka obléci. S Martinou děti zkusily udělat svůj návrh rukavice. A s Jíťou si děti s oblečením zacvičily, třídily ho podle druhu a pak  podle barvy. S Eliškou si děti zahrály hru na hledání rozdílů. Dvě děti šly za dveře, kde si vyměnily nějakou část oblečení a ostatní pak hledaly, co se změnilo. U stolečků se kromě tvoření občas vyplňují pracovní listy, které jsou teď docela oblíbené. Nejraději děti hledají cestu v bludišti a nebo jezdí tužkou, jako auta, vyznačenou dráhou. Tentokrát děti čekaly zimní pracovní listy. Mladší děti kroužkovaly modře obrázky, které patří k zimě a žlutě co patří k létu. Starší děti vyhledávaly dvojice stejných obrázků (rukavic).

V pátek byl sraz ve městě a děti čekalo povídání o třech králích v kostele Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží. Děti se dozvěděly něco o kostele a prohlédly si Betlém, v kterém poznávaly jednotlivé postavičky. Zahrály si hru na tři krále a dostaly tříkrálovou omalovánku. Sváču si děti daly na hradbách, které si pak prošly, chvíli si pohrály a pak jely autobusem do Zborné.

Jelikož si děti velice rády hrají v herničce s dinosaury a některé z nich umí i pojmenovat, rozhodli jsme se, že si v lednu uděláme Dinosauří týden. Na tento týden si děti mohly vzít nějakého dinosaura s sebou na hájenku. A že se jich sešlo 🙂 A tak se vše tento týden točilo kolem dinosaurů. Dinosauří byly básničky a písnička, pracovní listy, tvoření, sněhulák a dokonce jsme našli i ledové dinosauří zuby. Venku jsme si zahráli honičku na Tyranosaura a býložravé dinosaury. Povídali jsme si o tom, kdy dinosauři žili, co tam asi bylo/nebylo, zda bychom se tam chtěli podívat a jaké dinosaury známe. Uvnitř hájenky děti přiřazovaly stíny dinosarů k obrázkům, stavěly domečky pro dinosaury a Rostík donesl Mluvíci pero s knihou o dinosarech. Ta děti hodně zaujala, hlavně možnost slyšet zvuky, které dinosauři pravděpodobně vydávali. Lucka donesla krabici dřevěných geometrických tvarů v růzých barvách a velikostech. Společně s dětmi z nich zkusila poskládat dinosary. Některé děti to tak nadchlo, že se k dané aktivitě ještě několikrát během týdne vrátily. A samozřejmě se malovalo a kreslilo. Obrys dinosaura děti vymalovaly korkovým špuntem. Malé dinosaury jsme zkusili obtisknout do plastelíny a jejich otisk odlít sádrou. Dokonce si pro nás děti připravily i dinosaří divadlo.

Týden utekl strašně rychle a nám i dětem se tak líbil, že jsme si ho protáhli ještě i na další týden. Lucka si s dětmi zahrála hru na magnetické dinosaury, kteří se k sobě na signál přilepí určitou částí těla. Martina využila hudebních nástrojů a děti se podle nich pohybovaly jako velcí, těžcí dinosaři nebo malí a rychlí dinosauři. Zahráli jsme si na dinosauří rodinky (počty). Povídali jsme si o tom, co se asi stalo, že dinosauři vymřeli. Zkusili jsme pokus se sodou a octem a udělali jsme si na zahradě malou sopku. A protože tím začala  doba ledová, řekli jsme si básničku o mamutovi a prohlédli jsme si knihu o době ledové. Na mamuta jsme uspořádali i hon. I když byl papírový a my měli jen šišky, děti zvítězily a mamut pad.

U stolečku se malovaly dinosauří vejce, využili jsme šablonek, které koupila Martina a udělali spoustu obrázků s dinosaury, které nám teď zdobí chodbičku. Eliška využila látek a děti z nich lepily pravěkou krajinu, do které dolepily vymalované dinosaury. Obrázky nám teď zdobí herničku.

Od dinosaurů jsme se pak posunuli k masopustu Postupně jsme se naučili několik masopustních básniček, povídali jsme si o tom, proč se masopust slaví a za jakou masku, by kdo chtěl jít.

Počasí se nám v lednu různě střídalo a tak jsme si užili bláta, sněhu i ledu. U závory jsme objevili obrovskou kalužinu, u které jsme se několikrát zastavili, abychom zjistili jak je pevný led. Došli jsme i k lezeckému stromu. A několikrát se nám podařilo udělat obrovské koule, které měly různé využití. Z někteých vznikl sněhulák, z jiných vlak a nebo skluzavka. S Jitkou a Eliškou děti došly jeden pátek až k rybníku, který je schovaný v lese za oborou s daňky. Po cestě se zastavili u farmy na Stříbrňáku, kde mohli vidět lamy, kozy, prasata a ovci. A taky jsme si pěkně zasáňkovali u vodárny, zašli k posedu a ke krmelci.

Mohlo by se vám také líbit...