Aktuálně

Ohlédnutí za měsícem květen 2020

Po čase, který jsme strávili všichni doma v karanténě, jsme se opět sešli na hájence až v květnu. Prošvihli jsme společné slavení Velikonoc a pálení čarodějnic. S malým zpožděním jsme si to trochu vynahradili – hned první den po obnovení provozu jsme čarodějnici dodatečně upálili na ohýnku a hledání velikonočních vajíček na zahradě nás také neminulo.

Květnem nás provázelo téma rodin – těch lidských, ale i těch zvířecích. Povídali jsme si, kdo do naší rodiny patří a jak se jmenuje. Trénovali řečové dovednosti při popisu zvířat a jejich hádání. Naučili jsme se, jak se říká mláďatům zvířat, i když se dětem stále trochu plete housátko/kachňátko a jehně/kůzle. Dvojice se hledaly podle zvířecích zvuků, předváděli jsme zvířata pantomimou, vytleskávali slova na slabiky.

Ke svátku maminek jsme vyrobili svícny a srdíčkové přáníčka. Jemnou motoriku si děti procvičily u navlékání korálků na maminčin náhrdelník, předmatematickou představivost třeba skládáním korálků ve shodném pořadí podle vzoru.

Vyráběli myšky a kočky z papíru a ruliček, skládali zvířátka, dekorovali kropenaté slepičky kapáním vosku. Za deštivého počasí jsme využili bláto jako barvu na malování. Tvořili domečky s otvíracími okýnky.

Na zahradě plnili ve dvojicích úkoly na stanovištích podle číselného klíče, třídili obrázky a věci patřící k domácím zvířatům, trénovali grafomotoriku na obkreslování oblouků skoků koně a kruhy na kočičích klubíčkách. Pomáhali zachránit dávícího se kohoutka podle klasické pohádky, kde děti musely také podojit vemínka kraviček vytvořené z gumových rukavic. Jako pokus zkoušeli, co se stane s vajíčkem v octu.

S kytarou, v doprovodu nástrojů z domácího nádobí a nářadí, jsme se naučili písničku „Muzikantská rodina“. Velmi oblíbenou se stala chytlavá písnička „Krávy, krávy“, u které děti vydržely velmi dlouho vymýšlet další a další zvířata a zvuky, které vydávají.

Kromě písniček jsme zařadili také pohybové básničky, kdy jsme prohýbali celé tělo s „Kočičí rozcvičkou“ a také ty nejmenší části jako prsty na rukou,

s prstovými básničkam. Procvičili jsme také obličejové svaly obličejovou gymnastikou, kdy jsme ukazovali, jak se tváříme, když se cítíme vesele, smutně, naštvaně,…

V chladnějších dnech jsme si udělali ke svačině ohýnek a jednou dokonce opékali k odpolední svačině hady z těsta, kteří prověřili dětskou vytrvalost – někdo vydržel, někdo si hada raději nechal opéct, někdo vymýšlel inovativní způsob „samoopékání“.

K jaru patří i starost o zahrádku. Zasázeli jsme s dětmi ředkvičky, hrášek, mrkev, rajčata, dýně a spoustu dalších rostlin, které jsme v suchých dnech chodili zalévat. Rostlinky nám rostly a rostou přímo před očima a už se těšíme na první plody naší práce, které budeme moct i ochutnat.

Nejoblíbenějším místem po návratu bylo rozhodně pískoviště, kde se kopaly jámy a potoky plnily vodou ze sudu. Děti také bavila hra na vaření, kde mohly do svých písečně-blátivých dortů a palačinek využít na ozdobu barevné kvítky a přírodniny z rozkvetlé zahrady.

Znovu jsme na vycházkách navštívili všechna známá místa v okolí a prohlédli si, jak se změnili za tu dobu, co jsme je neviděli. V lese jsme našli opuštěné ptačí vajíčko, na loukách se sbírala spousta lučního kvítí, které nám zdobí garáž nebo se z nich upletly věnečky. Také jsme vyrazili s kárkou do lesa na vykácenou mýtinku nasbírat nařezané dřevěné kolečka, které na zahradě rádi využíváme na překážkové dráhy.

Ve zvířecích týdnech samozřejmě nemohly chybět ani opravdová zvířata. Na hájenku se vrátily naše morčátka ve zdvojnásobeném počtu – přibyly nám dvě morčecí mláďátka. Děti je rády chodily pozorovat, nosily jim pampeliškové listí. Pan Jelínek s pomocí dětí, které usilovně řezaly dřevo a vypomáhaly, s čím se jen dalo, nám pro ně vytvořil novou ohrádku. Zašli jsme si také až ke Stříbrnému dvoru, kde mají kozy a lamy. Navštívil a povozil nás koník od Cvachů – těžko ho děti pak pouštěly zase na cestu domů. K rybníku jsme chodili pozorovat kachny. Na cestách jsme narazili a zkoumali také vyschlé vosí hnízdo s larvičkami nebo žabky a žížaly vylezlé po dešti. Dokonce jsme měli štěstí a mohli si prohlédnout netopýra, který se zatoulal až na hájenku na schody od půdy.

Mohlo by se vám také líbit...