Aktuálně

Ohlédnutí za měsícem duben

První dubnový školkový den jsme si povídali o zážitcích z Velikonoc. Zdobili jsme papírová vajíčka různými geometrickými tvary, modelovali z plastelíny a počítali kuřátka. A jelikož nás hned ve čtvrtek čekala „Jarní slavnost“, zpívali jsme písničku Jaro dělá pokusy a hráli si na koníky s písničkou Vozilo se na jaře, slunce v zlatém kočáře. Ve čtvrtek ráno jsme s dětmi připravili hlínu na sázení, dopoledne došli na proutky a vyzdobili jarně zahradu. A pak se už jen čekalo na rodiče, tety, strejdy, babičky a dobroty, které přinesou s sebou. Vstupem na slavnost byl kousek zeleniny do společného salátu, po kterém se jen zaprášilo.

Další týden jsme si povídali o jarních kytičkách a jaru. Nad rybníkem jsme našli spoustu sasanek, u lezeckého stromu sněženky a bledule. S Luckou si děti mohly, ze svého obtisku ruky, vytvořit tulipán. Zahráli jsme si honičku Bum, bum, ratata, jaro ťuká na vrata a při přetahování zjišťovali, zda má více síly, ještě stále, zima nebo už jaro. S kytičkami jsme si zahráli i hru „Místo si vymění..“, zopakovali barvičky  a zazpívali jsme si písničku Travička zelená.

Jelikož začalo být pěkné počasí a tvoření se přesunulo na zahradu hájenky, rozhodli jsme se pustit vodu do venkovního umyvadla, aby bylo možno umít ruce, opláchvnout štětce apod. Do umyvadla nám ale teče pitná voda, a tak jsme si zvolili jako další téma vodu. Povídali jsme si o tom, zda je voda důležitá, kde všude ji můžeme najít, kdo vše ji potřebuje, zda je vody hodně nebo málo. Pověděli jsme si básničku Koloběh vody, zahráli si na Dešťové kapičky a nebo Dešťovou kapelu. Dopoledne jsme jeden den vyrazili do lesíka k zapadané studánce, abychom ji vyčistili. Klárka s dětmi vyzkoušela, které předměty se potopí, a které plavou. Martina s dětmi vytvořila lekníny, které po položení na vodu sami rozkvétaly. Lucka si pro děti připravila honičku na Sluníčko a dešťové kapičky. Ve čtvrtek dopoledne jsme vyrazili k rybníku za vodárnou. Děti chtěly zkusit lovit ryby, a tak potichu seděly na břehu a čekaly, až nějaká zabere. Bohužel, žádná nezabrala. Voda je tam teď dost špinavá a po okrajích jsou sem tam i mrtvé ryby. Jediného tvorečka, kterého jsme ulovili, byla splešťule blátivá. Po prohlédnutí jsme ji, ale vrátili zpět do vody, kam patří.

 

Poslední týden jsme zahájili malou připomínkou oslavy Dne Země. Po nedělní oslavě „Dne Země na hájence“, nám zůstala na zahradě madala z přírodnin. Udělali jsme si tedy kroužek kolem ní a povídali si o tom, jak můžeme naší Zemi pomoci, jak se o ní můžeme starat a pak jsme se vydali do lesa k buku, kam se dalo dojít jen po speciální cestičce. Odtud jsme se pak šli podívat k starému dubu, kde je možno vylézt kousek po žebříku a podívat se do kraje. U dubu byla spadená jedna větev, kterou děti ihned využily jako most k přecházení. A odpoledne jsme si prstovými barvičkami tu naší planetu Zemi zkusili namalovat.

24.4. má svátek sv. Jiří a pranostika říká, že Na sv. Jiří, vylézají hadi a štíři. A tak jsme si dopoledne v kroužku pověděli básničku Had leze z díry, posílali hada v kroužku a nebo udělali hada z dětí. V lese jsme si pak natáhli provázkové bludiště a děti, s šátky na očích, se nechaly vést kamarádem do cíle. Odpoledne si mohly děti s Luckou vytvořit svého hada složeného ze dvou proužků papíru. K tomu jsme si vytáhli atlas hmyzu a četli si různé zajímavosti o některých tvorečcích. A u broučků jsme ještě chvíli zůstali. Pověděli jsme si básničku Souká, souká pavouk sítě a zahráli si pavoučí honičku. Pavučinu děti zkusily i nakreslit a udělat k ní pavouka.

Eliška s Luckou natrhali s dětmi pampeliškové listy a udělali si z nich „pečené čipsy“. Zahráli si na semínka a zaseli záhon na druhé straně zahrady. Už se těšíme, co nám tam všechno vyroste.

Mohlo by se vám také líbit...