Aktuálně

Ohlédnutí za měsícem březen

Na začátku března jsme si povídali o lidském těle. Zpívali jsme písničku Hlava, ramena, kolena, palce. Hledali, co máme dvakrát. S Luckou si děti v kroužku zahrály magnetickou hru, kdy se k sobě na signál musely přilepit, ve dvojicích, určitou částí těla. U stolečku si mohly děti  vystřihnout a složit kostru a nebo v herničce z dřívek kostru vyskládat do obrysu svých těl. Své obrysy děti též vymalovávaly a skládaly puzzle lidské těla. Eliška s Jitkou zprovoznili dataprojektor, a tak se jeden pátek promítala pohádka Byl jednou jeden život. A jelikož venku stále vládla zima, sáňkovalo a bobovalo se, šli jsme se podívat na rybník do Zborné a udělali spoustu koulí na louce před hájenkou.

Pondělí 12.3. jsme věnovali svatému Řehoři a pořekadlu: Na sv. Řehoře, čáp letí přes moře. V kroužku jsme si povídali o tom, proč letí čáp přes moře, kde jsou čápi v zimě a zahráli jsme si na zvířátka a hru Čáp ztratil čepičku. Další dny jsme si povídali o rodině, o sourozencích a miminkách. S Luckou si děti mohly vyrobit miminko v zavinovačce. Jinak se malovalo, modelovalo, lepilo a loupala kůra z odřezků. Ve čtvrtek jsme měli speciální sváču, kterou nám připravila Jítka, která se ten den s dětmi rozloučila a nastoupila na mateřskou. My předali dárky od nás a dětí a od Jíti každé z dětí dostalo na památku zdobenou lžičku, kterou děti hned u oběda vyzkoušely.

Další týden jsme se zaměřili na mláďátka zvířátek. V kroužku jsme vytleskávali názvy mláďátek, zpívali písničku Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte a nebo písničku Když jsem já sloužil.

A jelikož se blížil první jarní den, povídali jsme si o znacích jara, hledali změny v přírodě, zopakovali se básničku Přišlo jaro do vsi a zkoušeli namalovat královnu Jara. Eliška pro děti připravila vytištěné obrázky sněženek, ke kterým děti přiřazovaly kamínky, ty pak počítaly, porovnávaly, kde je více/ méně a nakonec si udělaly své obrázky sněženek se sněhovou peřinou, které nám teď zdobí nástěnku v botárce.

Na jaře se slaví Velikonoce, a tak jsme si povídali i o nich – o zvycích a tradicích. Děti si mohly zaset své osení, být účastni pletení pomlázky a nebo si namalovat vyfouklá vajíčka. Plastová vajíčka jsme využili k poznávání barev, k umisťování vajíček do krabiček dle zadání a k počtům. Zkusili jsme nakreslit zajíčka podle zadání a nebo  si zahrát hru Mám vajíčko mám, komu já ho dám. Lucka si pro děti připravila divadelní přestavení Velikonoční kohoutek, v kterém s dětmi zopakovala základní informace o Velikonocích. Dětem též vyprávěla o tom, jak se Velikonoce slaví v anglicky mluvících zemích a děti pak hledaly schovaná vajíčka po herničce.

Březen byl pestrý na změny počasí. Na začátku března jsme si ještě užili dostatek sněhu a tak se sáňkovalo a bobovalo. Malovalo se barvičkami do sněhu. Vyrazili jsme oblíhdnout rybník ve Zborné a rybník nad vodárnou.

Občas nám pořádně zapršelo a to děti hned využily na stavění přehrad v pískovišti a na hraní v loužích. A pak vysvitlo sluníčko a příroda se začla probouzet. A s ní nastal čas lezení po stromech a po balících. Ty děti moc lákají a umí si navzájem pomoci, aby tam vylezly i ti menší děti.

Mohlo by se vám také líbit...