Ohlédnutí za měsícem prosinec

První prosincový den se děti vydaly ozdobyt vánoční stromeček na náměstí. Společně s nimi byl i Jitky bratr, který ten den nahradil Elišku, která byla na Mezinárodní konferenci lesních MŠ.

O průběhu konference se můžete dočíst na stránkách Asociace lesních MŠ (http://www.lesnims.cz/aktuality-na-uvodni-strance/vznika-evropska-platforma-pro-prirodni-pedagogiku.html).

Následující týden nás čekalo sněhové překvapení a tak se sáňkovalo, koulovalo a postavili jsme i sněhuláka. V kroužku jsme si povídali o svátku sv. Mikuláše. Zpívali jsme písničku Mikuláš ztratil plášt a Čertíku Bertíku. Zahráli jsme si s básničkou Bum, bum ratata, čerti buší na vrata a Lucka si pro děti připravila hru, kdy všichni běhali a na slovo Anděl, Čert či Mikuláš, se musely děti zastavit a vykonat určitý pohyb (např. anděl = mávat „křídly“). Děti si mohly vymalovat obrázek Mikuláše nebo čerta. Čerty a andělíčky jsme dělali také z makovic. V týdnu jsme si vytvořili jak papírový advetní věnec, tak opravdový věnec z větviček se čtyřmi svíčkami. A do jídelničky děti, společně s Eliškou a Jitkou, vytvořily papírový řetěz.

Další týdnen jsme si povídali o Vánocích. V kroužku nás každý den čekal kousek příběhu o putování Marie s Josefem do Betléma. Malý betlém jsme si udělali i pod borovici před hájenkou. Často jsme k němu ke konci kroužku došli s písničkou Půjdem spolu do Betléma, abychom se podívali, zda je vše na svém místě. Naučili jsme se básničku Jedlička a zpívali koledu Stojí vrba košatá. Lucka si s dětmi zahrála na pantomimu, kdy děti, postupně, předváděly nějaký vánoční či zimní symbol a ostatní hádali, co to je. U stolečku se tvořily barevné zvonečky. Eliška s dětmi zadělala těsto na perníčky, které se pak společně vykrajovaly a pekly. Zadělání těsta jsme využili i k aktivitě v kroužku. Záda kamaráda se stala pracovní deskou a děti si tak udělaly navzájem takovou malou masáž zad 🙂

Ve středu šly děti na představení Betlém. A tak se ten den povídalo o

Vánocích, o dopisech Ježíškovi a děti modelovaly dáreček, který si přejí najít pod stromečkem. Ve čtvrtek bylo potřeba dodělat spirálu na Vánoční slavnost a ti co nespali, pekli linecké cukroví. Jsme rádi, že se nás na slavnosti tolik sešlo, i když počasí bylo pěkně větrné a trochu komplikovalo zapalování svíček. A také všem děkujeme za přinesené dobroty na slavnost. Byla jich spousta a byly vynikající. Děti měly některé dobroty a ovoce ještě druhý den k svačině.

A pak nastal poslední týden. Opět trochu bílý. A tak jsem si ho užívali venku, ale i uvnitř. Povídalo se o vánočních zvycích, zpívaly se koledy, nazdobyli jsme stromeček pro zvířátka, vyrobyli ozdobičky, zahráli jsme si hru Kde je zvoneček?, kdy děti musely pořádně nastražit uši, aby ho našly a vyrobyli jsme přáníčka a dárečky pro sousedy. A protože voňavé soli bylo dost, donesly si balíček levandulové soli i některé děti domů. Byli jsme se také podívat u rybníka, zda je zamrzlý. Rádi bychom jednou vyrazili na rybník s bruslemi. Tak snad zima ještě převezme své žezlo a ukáže, jak umí vládnout.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.