PŘEDÁVÁNÍ DÍTĚTE

Dochvilnost při předávání dětí je nezbytná pro zajištění programu a provozu DLK Hájenka.

Rodič předává dítě průvodci přímo v DLK Hájenka, Smrčná 38, od 7.30 do 8.30. Prosím buďte dochvilní. Účast na společném zahájení programu (tzv. ranní kruh) je velmi důležitou součástí programu.

Rodič při předávání dítěte informuje pedagoga o důležitých okolnostech spojených se stavem dítěte (např. dítě po nemoci, závažné okolnosti v rodině apod.). Jedná se okolnosti, které by mohly narušit fyzickou či psychickou pohodu dítěte a dalších dětí během pobytu v DLK Hájenka Rodič předává dítě dostatečně vybavené s ohledem na aktuální počasí a potřeby dítěte.

VYZVEDÁVÁNÍ DÍTĚTE

     Čas určený pro vyzvedávání dětí rodiči nebo jimi pověřenými osobami je stanoven na: 14:00 – 16:30 hod. v zázemí DLK Hájenka.

    Na rozdíl od celoročního provozu se rodiče a mladší sourozenci nemohou společně s dětmi účastnit odpoledního programu a po vyzvednutí dítěte odchází. Týden je velmi krátká doba na poznání nových rodičů i pedagogů, sladění pravidel i potřeb a atmosféra dne i kvalita programu by mohla být narušena. Možnost pobýt v prostorách Hájenky je v čase od 16 – 16.30, odpovědnost za dítě však už v tuto dobu přebírá rodič.

    Rodič při vyzvedávání zkontroluje stav vybavení dítěte potřebné pro další dny programu DLK Hájenka a případně doplní náhradní oblečení v zázemí klubu. Rodiče jsou informováni o závažných událostech z průběhu dne v DLK (úrazy, vyjmutí klíštěte, atp.) týkajících se jejich dítěte. V případě zhoršení zdravotního stavu dítěte, nebo případně jiném problému bez možnosti situaci řešit vlastními silami pedagogů DLK Hájenka, musí být po předchozí oznámení rodičům dítě vyzvednuto dříve.

VYBAVENÍ DĚTÍ DO DLK HÁJENKA

Aby byl pobyt v přírodě pro děti příjemný a mohly si užít program, je potřeba, aby měly oblečení odpovídající počasí a roční době. Je vhodné, aby dítě mělo v zázemí klubu náhradní oblečení, které podle počasí a potřeby doplňuje rodič.

Doporučené vybavení:

* batůžek s upravitelnou délkou popruhů a s prsním popruhem.

Do batůžku: lahev na pití, krabičku na svačinu, kapesníky, podložku na sezení (kousek karimatky, atp.), malý nožík (ideálně zavírací), šátek, kousek prádelní šňůry (na uzlování, 50-100cm), svůj zápisník, tužku,

* pláštěnka,

* náhradní oblečení, které bude uložené v Hájence (ponožky, spodní prádlo, tričko, kalhoty a svetr nebo mikina). Věci musí být dobře označené jménem,

* spacák/ deku pro odpolední odpočinek v zázemí – pro spící dětí,

* čepici proti slunci, krém na opalování,

* sprej proti klíšťatům (nebo děti mohou chodit nastříkané z domu).

Určitě se hodí i ručník, v případě koupání za pěkného počasí.

Doporučené oblečení:

Chladnější dny

* svrchní vrstva: nepromokavá souprava – bunda a kalhoty (pogumované, šusťákové)

* spodní vrstva – triko + spodky,

* mikina fleesová či bavlněná či vlněný svetr,

* boty – dobré kožené nepromokavé,

* holínky,

* čepice proti větru/slunci,

* do batůžku: náhradní ponožky/punčochy, (pláštěnka).

Teplé dny

* Tričko či košile s dlouhým rukávem – lehké bavlněné (hedvábné, konopné, …). Chrání před sluncem a chladem v lese,

* vzdušné kalhoty – chrání před klíšťaty a odřením v lese,

* pokrývka hlavy (kšiltovka, klobouk),

* do batůžku větrovka, pláštěnka.

Vhodnější je oblečení světlé barvy, které odráží sluneční paprsky a lépe chrání před klíšťaty. Program je přizpůsoben tak, aby děti nebyly nepřetržitě vystaveny přímému slunci. Po dobu programu je kladen důraz na pitný režim dětí.

NEDÁVEJTE, PROSÍM, svým dětem do školky slazené nápoje a sladkosti. Slazené nápoje a sladkosti, krom jiného v letních měsících lákají hmyz (vosy).

DENNÍ RYTMUS (program příměstského tábora bude upraven vzhledem k tématu tábora)

7.30 – 8:30 předávání dětí, hraní, tvoření k tématu

9:00            ranní kruh, úvod do toho, co budeme ten den dělat

9.30            svačina (přinesená z domova), motivační příběh k následující aktivitě

10.00-12:00 dopolední činnost, řízený program

12.00-13:00 oběd

13.00-14:00 pohádka a polední klid v ložnici. Pro nespící děti zajištěna relaxace a                   samostatný program

14:00 – 15:00 odpolední program: tvořivé práce, dramatická výchova, muzicírování,                        pohybové aktivity, atp.

15:00 – 15:30 společná příprava svačiny, svačina

15:30 – 16:30 volná hra, tvoření (dle potřeby a nálady dětí)

16.30 ukončení aktivit Dětského klubu Hájenka

STRAVOVÁNÍ

DLK Hájenka zajišťuje oběd a odpolední svačinu. Dopolední svačinu si děti přináší z domu.

Oběd

Oběd je vařen v zázemí DLK Hájenka. Strava vychází ze zásad zdravé výživy. Jde o vyváženou bezmasou stravu. V rámci programu mají děti příležitostně možnost účastnit se přípravy svačiny a oběda.

Pitný režim

V zázemí je vždy připraven čaj či jiný nápoj pro děti. Na dobrý pitný režim dohlíží pedagog. Do lesa mají děti v batůžku vlastní lahvičku s pitím (zajišťují rodiče).

Odpolední svačina

Odpolední svačina je připravována v zázemí DLK Hájenka.


INFORMACE O ZDRAVOTNÍM STAVU DÍTĚTE

Pedagog při práci s dítětem vychází z informací o zdravotním stavu dítěte, které mu rodiče poskytli. Rodič je povinen informovat pedagoga o důležitých okolnostech spojených se stavem dítěte (případně dítě po nemoci, závažné okolnosti v rodině, pobírání léků). Dítě je nutno nechat doma v případě, že u něj zpozorujete některý z těchto symptomů:

– zvýšená teplota

– kašel a rýma, které evidentně oslabují dítě

– zvracení (je třeba nechat dítě doma alespoň 1 den po vymizení symptomů)

– průjem (je třeba nechat dítě doma alespoň 1 den po vymizení symptomů)

– bolest v uchu

– bolest v oblasti břicha

– bolest při močení

– vši

– v rodině se vyskytlo nějaké infekční onemocnění (salmonelosa, žloutenka atd.)

Pedagog může odmítnout dítě do DLK Hájenka přijmout, pokud usoudí, že není dítě zdravé (teplota, silný kašel či zánětlivá rýma apod.) Pokud se objeví příznaky onemocnění během pobytu v DLK Hájenka (teplota, zvracení, bolesti břicha apod.), budou rodiče telefonicky informování a vyzváni k vyzvednutí dítěte. V akutních případech bude zavolána rychlá záchranná služba, rodiče budou okamžitě telefonicky informováni. Pedagogové jsou proškoleni v poskytování první pomoci.

DALŠÍ USTANOVENÍ

Rodiče souhlasí s pořizováním, uchováváním a využitím fotografií za účelem informování rodičů a veřejnosti o činnosti DLK Hájenka.