OHLÉDNUTÍ ZA MĚSÍCEM ZÁŘÍ 2021

První měsíc po prázdninách je za námi. Na Hájenku nám přibylo spoustu nových kamarádů. Často jsme hráli seznamovací hry k zapamatování našich jmen, značek a společných pravidel soužití. K zažití nového prostředí jsme využili i obrázky s průběhem dne, které jsme seřazovali, namalovali si důležité pravidla a naučili je i plyšového zajíčka, který je sám někdy popletl.

Poznávali jsme navzájem sebe i své emoce a nálady, které nás potkávají v různých situacích. Povídali jsme si o přátelství ale i radosti, smutku a vzteku. K utužení kamarádství nám pomohly hry „Na magnety“, kdy se děti navzájem spojovaly částmi těla, posílali jsme si stisk přátelství nebo kamarádské pohlazení, poznávali kamaráda se zavázanýma očima podle hlasu nebo hmatu. Ve hře „Na domečky“ se zase děti musely podělit o své místo s ostatními a namáčknout se k sobě, aby se nikdo nezůstal „na ocet“.

Celý měsíc jsme se snažili starší děti motivovat, aby pomáhaly mladším a novým dětem a myslím, že často z toho vznikly hezké situace a společné hry, které pro všechny byly přínosem.

Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli, že jakýkoliv pocit není dobrý ani špatný, ale něco nám o sobě právě v tu chvíli prozrazuje. Pomocí pocitového teploměru, jsme určovali, jak se ten den cítíme a proč to tak je, pantomimou jsme různé nálady ztvárňovali a ve tvářích poznávali, jak se dotyčný asi cítí. Zkusili jsme si i různě se tvářící obličeje vytvořit z plastelíny nebo ze dřívek a spolupracovat ve skupinkách. Děti také zkoušely rozeznávat smutnou a veselou hudební melodii a z barevných papírů vytvářely řetězy smutku a radosti, které nám zdobí Hájenku.

K procvičení hrubé motoriky využíváme naše klasické pohybové říkanky a vítací písničky, ale mimo to děti také cvičily motýlí jógu, zdolávaly překážkové dráhy, zkoušely posílit prsty na nohou a přemisťovaly jimi kuličky. Proběhly se v honičkách, kdy pomáhaly zachránit ztracenou radost a chycené vysvobozovaly pohlazením nebo obětím. Oblíbená byla také klasická hra „Rybičky, rybičky“.

Září nám dopřálo ještě spoustu hezkých slunečných dnů. Na zahradě a v okolí dozrály jablíčka i hrušky. A ty zrovna utržené ze stromu jsou přece nejlepší! Často na ně, jak na procházce, tak na zahradě, chodíme. Jablka se opékají na ohni, jí jen tak nebo jsme z nich také společně vařili přesnídávku ke svačině – děti zaujatě pomáhaly v její přípravě krájením a loupáním jablek.

Ke konci měsíce se už pomalu blížila Michaelská slavnost. Jejím symbolem je rytíř Michael, který se vydal do boje proti drakovi. Drak přeneseně odkazuje na naše „vnitřní draky“, které se v tomto období, kdy se dny už krátí a přibývá tmy, sami snažíme přemoct. Proto tento čas provázely činnosti zaměřující se na posílení odvahy a schopnosti čelit obtížím. Mrštnost i odvahu tedy děti prokazovaly v různých pohybových aktivitách – podbíhaly pod roztočeným lanem, zdolávaly překážky a ti nejodvážnější se vydali i do našeho temného sklepa. Ale o samotné slavnosti a dalších událostech v říjnu zase příště…

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.