Pedagogický tým

Martina Janečková – ředitelka DLK Hájenka, průvodce, komunikace s rodiči, administrativa

exkurze kozí farmaKdyž si vzpomenu na své dětství, vybaví se mi louky, pole, lesy a zahrada. Pocházím z malé vesnice a přírodu jsem měla jako dítě stále kolem sebe. I když jsme se časem od ní občas vzdálila, vždy byla a je místem, kam se ráda vracím.

Po základní škole jsem si nebyla zcela jistá tím, co chci v životě dělat. Časem jsem však svou cestu našla a v roce 2003 jsem nastoupila na Vyšší pedagogickou školu ve Svatém Janě pod Skalou. Díky praxi jsem měla možnost poznat, jak to chodí v mateřské škole, na 1. stupni ZŠ, ve školní družině, dětském domově či ve speciální mateřské škole.
Než jsem se dostala do DLK Hájenka měla jsem možnost vyzkoušet si státní školství i soukromou školku, prožít rok na univerzitě  Marburg v Německu. Při plánování studijního pobytu jsem zjišťovala i informace o „lesních školkách“ a jelikož se jedna (Marburger Waldkindergarten) v blízkosti města nachází, domluvila jsem se s hlavní vedoucí Inken Kohl a školku jeden den v týdnu, po dobu jednoho roku, navštěvovala. Pobyt ve školce mě nadchl a ani by mě nenapadlo, že se mi může splnit to, že jednou budu v jedné pracovat.

 

Eliška Králíková – průvodce dětí světem

21247833_1542757872429653_252985174_oUž jako malá jsem stejně jako liška s králíkem ráda pobíhala po venku s kamarády a radovala se s přírody, kterou jsme měly hned za domem na malém městě. Jako dítě si pamatuji, jak jsem pásla husy, chodila krmit zvířata do lesa a na jaře jsme chodily čistit studánky. Vím, že ne každý měl tu možnost vyrůstat v přírodě a na klidném místě, proto mě koncept Lesních školek velmi zaujal. Hájenku jsem si už na poprvé velmi oblíbila, díky krásné přírodě a příjemné energii, která jí obklopuje.

Mé zkušenosti a znalosti týkající se práce s dětmi začínají od mých 15 let, kdy jsem 4roky jezdila jako instruktorka na dětský tábor ve Velké Bíteši. Pak jsem se jako dobrovolník dostala do Centra prevence klubu Vrakbar v Jihlavě, kde jsem začala pracovat jako lektorka primárních prevencí pro MŠ a ZŠ a jako kontaktní pracovnice v Nízkoprahovém klubu pro starší děti. Další cesty mě zavedly na Evropskou dobrovolnou službu na Maltu, kde jsem pracovala na programu volnočasového klubu pro děti od 3-12 let. Po půl ročním pobytu na ostrově jsem zavítala do severočeského města Ústí nad Labem, kde jsem po dobu 3 let působila v organizaci Člověk v Tísni. A to jako kontaktní pracovnice v Nízkoprahovém klubu Nový svět v Matiční a také jako učitelka nově vzniklého centra pro maminky s dětmi Stromeček, pro předškolní děti od 3 do 6 let.

Nyní mě moje králičí nohy zavedly zpět na mou rodnou Vysočinu. Zde se ráda toulám po kopcích a lesích, kde děláme ohně s přáteli, na kterých bubnujeme při úplňkovém úsvitu a v zimě děláme indiánské sauny. Příroda je mi velice blízká a mám velký vztah ke zvířatům a ke všem živému, proto se také ve volném čase zajímám o vegetariánství, ekologii, o mezilidské vztahy, solidaritu a samotnou komunikaci s lidmi. Radost a sílu čerpám s tance, hudby a divadla. Věřím, že mohu dětem i celé Hájence přinést kousek svého přirozeného citu k přírodě a jiné pozitivní zkušenosti nasbírané na liško-králičím výletě životem.

Jitka Hladká –  průvodce dětí světem – momentálně na mateřské 🙂

Lucie Petříková – průvodce dětí světem

P1140728 (1)

 Narodila jsem se v Kutné Hoře a od malička mám ráda přírodu, zvířata a život, který je jimi naplněný. Pravidelně jsme s rodiči jezdili na chalupu a do lesů, nejprve do Železných hor, později do nížin v okolí Kutné Hory. Radost z pestrosti, živosti a tvořivosti mi zůstala dodnes.

 Vystudovala jsem v Praze na FF UK magisterský obor Pedagogika, věnovala se hlídání dětí přímo v rodinách i v dětském koutku, jezdila na dětské tábory jako vedoucí a pracovala v česko-anglické školce. Možnost skloubit práci s dětmi, přírodu, živelnost a respektující přístup byla klíčová pro mé rozhodnutí pracovat v Hájence.

 

 

Klára Kučerová –  kuchařka, asistent u dětí

 

 

 

Rozvržení průvodců/učitelů v týdnu:

                      průvodci  
pondělí Martina Janečková Klára Kučerová
úterý Martina Janečková Lucie Petříková
středa Eliška Králíková Lucie Petříková
čtvrtek Martina Janečková Adéla
pátek Eliška Králíková Lucie Petříková